Sauny dzień dzisiejszy

Sauny domowe, sauny zewnętrzne, sauny z przeszkleniem lub bez… W dzisiejszych czasach sauna systematycznie zyskuje na popularności. Nikogo już nie dziwią sauny instalowane w domu jednorodzinnym, ani sauny zewnętrzne, stawiane w pobliżu domostwa, jak również sauny w zakładzie pracy, przy basenie, przy gabinecie odnowy biologicznej albo przy sali treningowej. Czy jednak wszystko już wiemy o saunie? Sprawdźcie!

Czym się różni sauna fińska od tureckiej? Jaką maksymalna temperatura może panować w saunie? Jaka wilgotność powinna panować w saunie suchej? Jakie kamienie najlepiej nadają się do sauny? W poniższym artykule znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o saunie fińskiej, ale boicie się zapytać!

Tradycja to podstawa

Klasyczna sauna fińska to mała drewniana chatka umieszczona w pewnej odległości od domostwa (sauny zewnętrzne) lub pomieszczenie w obrębie domostwa (sauny domowe), w którym można wziąć suchą kąpiel cieplną w temperaturze od 70 do 100 stopni Celsjusza. Klasyczne sauny fińskie ogrzewane są piecem na drewno lub piecem elektrycznym.

Kamienie do sauny

Ciepło wytwarzane przez piec nagrzewa kamienie znajdujące się w specjalnym pojemniku znajdującym się wewnątrz pomieszczenia sauny. Używane są do tego celu kamienie, które nie pękają pod wpływem dużych zmian temperatury i dobrze kumulują ciepło. Często są to skały pochodzenia wulkanicznego (diabaz, gabro, oliwin, perydotyt, steatyt), choć warto dodać, że kamienie mogą być także syntetyczne. Gdy kamienie się przegrzeją, wylewa się na nie wodę, co skutkuje pojawieniem się pary. Operację można powtórzyć kilka razy. Klasyczne sauny fińskie to sauny suche. Wilgotność waha się w nich od 3 do 20 procent. Dlatego też temperatura w klasycznej saunie fińskiej jest znacznie wyższa niż w łaźni tureckiej.

Sauny z przeszkleniem

O ile w dawnych czasach nagość stanowiła poważny problem, dzisiaj nikt już z nią nie walczy, co odnosi się zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Nie są także niczym wyjątkowym sauny z przeszkleniem. Co więcej, warto pamiętać, że noszenie stroju kąpielowego nie jest wskazane, ponieważ ciepło i wilgotność sprzyjają namnażaniu i rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i zarazków. Korzyści medyczne z korzystania z saun są nie do zakwestionowania. Ciepło hartuje i wzmacnia odporności organizmu, powoduje rozszerzenie naczyń podskórnych, poprawę parametrów pracy układu krwionośnego, przyspieszenie przemieszczania się płynów ustrojowych, łagodzenie skutków napięć mięśniowych. Sprzyja też regeneracji organizmu po wysiłku. Sauna może też w niektórych przypadkach łagodzić bóle stawów. Korzystając z sauny należy jednak pamiętać o przedsięwzięciu określonych środków ostrożności. Niewskazane jest przyjmowanie napojów alkoholowych, gdyż może to negatywne wpływać na pracę serca. Szczególne środki ostrożności powinny też podjąć osoby z chorobami skóry. Sauna nie jest zalecana osobom z niektórymi chorobami serca.