Schemat instalacji hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Rozwój i postęp sprawia, że konieczne jest użycie coraz to nowszych maszyn, co zdecydowanie usprawni pracę. Takimi dziedzinami mogą być przemysł, budownictwo, produkcja danego elementu, wydobywanie, a także wiele innych. W każdej z tych dziedzin hydraulika siłowa ma swoje zastosowanie.

Schematy są konieczne

Oczywiście, aby takie maszyny powstały, możliwe były prace i tak dalej to wszystko wymaga konkretnych schematów. W hydraulice również takowe mogą się pojawić i w każdy schemat hydrauliki posiada swoje własne oznaczenia. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie konkretnego elementu. 

Symbole w schematach

Schemat instalacji hydrauliki siłowej powinien zawierać takie informacje jak kierunek przepływu, który oznaczany jest za pomocą trójkątów. Jeden jest czarny, natomiast drugi o czarnych konturach i białym tle. Można za ich pomocą określić, czy kierunek jest zmienny, czy też nie.

Strzałka wygięta, która posiada dwa groty ma wskazać kierunek ruchu obrotowego. Przewody oznaczone są za pomocą linii. Linia ciągła oznacza przewód zasilania, natomiast linia przerywana, gdzie kreski mają taką samą wartość określana jest jako przewód sterujący. Można także spotkać linię przerywaną o różnej wartości kresek, jedne są dłuższe, drugie krótsze. Wówczas wiadome, że kilka elementów jest złożonych w jedną całość. Dwie kreski równoległe względem siebie oznaczają zaś, że mamy tu do czynienia z elementem mechanicznym.

Wyżej wskazane symbole są ogólnymi, które pojawią się w przypadku każdego schematu, natomiast można także wyróżnić symbole, które przetwarzają energię. Tu każdy z symboli określony jest jako okrąg, wewnątrz którego znajduje się jeden bądź też dwa trójkąty, natomiast na zewnątrz są pojedyncze linie u góry i u dołu, a także podwójne zazwyczaj po prawej stronie od okręgu. W zależności od tego, jak ułożony jest trójkąt, ile mamy okręgów i linii, każdy z nich symbolizuje coś innego.

Dla przykładu pojedynczy trójkąt z dwoma liniami pojedynczymi i podwójnymi po prawej stronie oznacza pompę o jednym kierunku tłoczenia, natomiast dwa trójkąty u góry i u dołu z takim samym układem linii mówi, że pompa ma dwa kierunki tłoczenia. Sam okrąg może być również przekreślony strzałką, wówczas wydajność pompy jest zmienna. 

Inne kluczowe oznaczenia

Wśród symboli i oznaczeń można znaleźć także takie grupy jak elementy, które sterują ciśnieniem, natomiast tutaj znajdziemy tylko jeden symbol, a więc zawór maksymalny i ten oznacza ciśnienie w urządzeniu.

Mamy również grupę symboli siłowników hydraulicznych, które są określone jako nachodzące na siebie prostokąty. Ważne jest także to, aby określić kierunek przepływu, stąd też symbole zaworów. W grupie symboli, które określają własności oleju hydraulicznego znajdują się raptem 3 elementy (zbiornik, flitr i chłodnica). Pozostałe to:

  • Symbole pokazujące natężenie przepływu
  • Symbole elementów pomiarowych i wskaźników

Symbole możemy podzielić ze względu na rozdzielacze:

  • Symbole sterowań
  • Symbole położeń