Czy sok z morwy indyjskiej ma działanie lecznicze?

Superfoods cieszy się rosnącą popularnością. Jagody goji czy chlorella są powszechnie dostępne w sprzedaży. Do tej grupy ostatnio dołączył sok z morwy indyjskiej. Jakie ma właściwości i dlatego warto go pić? 

Czym jest mowa indyjska?

To krzew, który porasta wyspy Pacyfiku oraz tereny południowo-wschodniej Azji i Indii. W języku hawajskim roślina ta jest określana jako noni. Tą krótką i tajemniczą nazwą są oznaczane również produkty dostępne w aptekach i sklepach, które bazują na morwie indyjskiej.

Sok z morwy indyjskiej – jakie składniki odżywcze oferuje?

Rodzaje wartości odżywczych, a także ich ilość były przedmiotem badań realizowanych w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Po przeanalizowaniu struktury krzewu okazało się, że jest bogaty w potas, sód, fosfor, magnez, żelazo, a także witaminę C i witaminy z grupy B.

Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych w krzewie, najlepiej spożywać sok z morwy indyjskiej

Czy sok z morwy indyjskiej ma działanie lecznicze?

Świat medycyny nie zweryfikował dostatecznie działania morwy indyjskiej. Jednakże te badania, które już przeprowadzono, wykazały, że sok z morwy indyjskiej ma właściwości lecznicze. Naukowcy potwierdzili między innymi, że wyciąg z morwy pomaga w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz poprawia wytrzymałość mięśni, a po treningu, także ich regenerację.

Sok z morwy indyjskiej – zasady spożywania

Chociaż w sieci próżno szukać konkretnych wytycznych, tak wiele badań rekomenduje, aby spożywać sok z morwy indyjskiej w ilości 750 ml dziennie. Rekomendowana pojemność jest uznawana za bezpieczną i jest również uniwersalna w kontekście spożywania również soków z innych owoców.

Należy pamiętać, że pyszny smak wyciągu wynika z dość znacznej ilości cukru naturalnego pochodzenia. Dlatego sok z morwy indyjskiej należy spożywać z umiarem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, cukrzycy czy chorób serca.