Gryzonie, takie jak szczury i myszy często wyrządzają szkody w pomieszczeniach gospodarczych, a także utrudniają utrzymywanie porządku na działce, czy terenie wokół domu. Ich zwalczanie jest konieczne również ze względu na fakt, iż zwierzęta te są nosicielami ogromnej ilości pasożytów i chorób. Szczury zwykle zajmują piwnice oraz strychy. Potrafią zniszczyć zarówno meble, jak i książki, odzież czy też przewody elektryczne.
O czym trzeba pamiętać, zabierając się za usuwanie szczurów?
O tym, jak wytępić szczury często mówi się przy okazji walki z nimi w okresie jeienno-zimowym, kiedy to potrafią zanieczyścić zebrane ziarno i tym samym przyczynić się do znacznych strat finansowych. Są to zwierzęta niezwykle inteligentne i szybko się uczą np. ludzkich zachowań. Bardzo dobrze potrafią ukrywać się przed człowiekiem, uczyć się jego zachowań, a nawet zapamiętywać sposoby zwalczania, jakie próbuje człowiek zastosować. Jeśli zauważy się pierwsze ich ślady obecności, odchody, gniazda, pogryzione przedmioty trzeba zacząć działać.
Jak wytępić szczury?
Mając do wyboru granulaty, czy też substancje chemiczne tzw. trutki, a łapki mechaniczne z zapadką, z całą pewnością to łapki będą tymi, które statystycznie cieszą się większą skutecznością. Problemem może być jedynie wstręt przed usunięciem złapanego osobnika, ale jeśli chodzi o samo pozbycie się problemu szczurów czy myszy w domu, nie ma jak łapka.
W niektórych pomieszczeniach, wolnych od małych dzieci i zwierząt domowych można zastosować łapki z niewysychającym klejem. Ze względu na duży iloraz inteligencji szczura warto stosowane pułapki zmieniać, gdyż zwierzę może nauczyć się rozpoznawać zagrożenie i tym samym szkodować do woli mimo rozłożonych zwabiaczy. Jeśli zależy nam na mnij drastycznym sposobie wyłapania szczurów można pokusić się o żywołapki, które pozwalają wytępić gryzonie, nie robiąc im fizycznie krzywdy. Jako urządzenia profilaktyczne dobrym rozwiązaniem będą też odstraszacze ultradźwiękowe, które dodatkowo pozwolą pozbyć się z domu uciążliwych much, komarów, moli, mrówek, rybików, pająków i karaluchów, a z podwórka nawet kuny, lisy, zające, dziki.