W szkole często na biologii i chemii powtarza się, że magnez i potas pełnią ważne funkcje w ludzkim organizmie. W dzisiejszym artykule skupimy się na drugim składniku odżywczym. To pierwiastek ważna w kontekście układu kostnego i zębów. Z tego względu dietetycy często zachęcają do spożywania nabiału. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest wapń, dlaczego jest tak ważny i jak można go uzupełnić za pomocą pokarmu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do ciekawej lektury.
Niedobór wapnia – czym jest wapń?
Wapń oznaczony jest na tablicy Mendelejewa, jako Ca. To pierwiastek, który wchodzi w skład uzębienia, kości, a także budowy komórek. W organizmie ludzkim aż 99% wapnia jest magazynowane w kościach, a reszta krąży w krwiobiegu w towarzystwie albuminy. Wapń jako pierwiastek odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układów wewnętrznych mających miejsce wewnątrz organizmu. Determinuje proces przewodzenia bodźców nerwowych, a także kurczliwość mięśni. Uruchamia enzymy oraz reguluje uwalnianie i wydzielanie hormonów.
Bez wapnia prawidłowa praca układu naczyniowego i mięśnia sercowego nie byłaby możliwa. Oprócz tego ten składnik odżywczy reguluje proces krzepnięcia krwi. Jak widać, wapń jest niezwykle ważny, dlatego warto go uzupełniać, zażywając na przykład calcium gluconicum (farmapol). To suplement diety, będący świetną opcją, gdy występują problemy z uzupełnianiem wapnia za pomocą pokarmu.
Niedobór wapnia – jak uzupełnić wapń za pomocą pokarmu?
Z uwagi na to, że wapń bierze udział w wielu proces, zachodzących w organizmie jego niedobory są niestety niebezpieczne dla zdrowia. Istnieje krytyczna granica, poniżej której następuje w organizmie hipokalcemia, która określa niebezpieczne niskie stężenie wapnia w organizmie. W przypadku takiego niedoboru organizm jest zmęczony, występują bóle mięśni i stawów, a także osłabione są włosy, skóra i paznokcie.
Aby nie doprowadzić do takiego stanu, warto uzupełniać wapń odpowiednimi produktami spożywczymi. Mowa tutaj przede wszystkim o orzechach laskowych i migdałach, suszonych figach, nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki, szczypiorku czy płatkach owsianych.