Oto sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz wodę, prąd i gaz!

Sytuacja naszej planety z dnia na dzień pogarsza się coraz bardziej. Nie można winy zrzucać na poprzednie pokolenia, gdyż największy wzrost średniej temperatury rocznej objawia się w okresie od XX wieku aż po dziś dzień. Tylko ludzie obecnie żyjący na ziemi mogą się przyczynić do zahamowania tej niekorzystnej tendencji wzrostowej. W tym artykule pojawią się skuteczne metody oszczędzania zasobów naturalnych i racjonalnego gospodarowania nimi.

Dobór urządzeń odpowiedniej klasy

Każdy człowiek używa w domu podstawowych urządzeń AGD i RTV. Zalicza się do nich: pralkę, lodówkę, zmywarkę czy telewizor. Stopień ich poboru prądu zależy od optymalizacji, jaką przeprowadził producent danego sprzętu. Przyznane przez Unię Europejską klasy energetyczne ułatwiają konsumentom świadomy wybór podczas podejmowania decyzji o zakupie. Najlepsze urządzenia mają oznaczenie A+++, które pobierają naprawdę niewielką ilość prądu. Tego typu wyposażenie domu kupuje się raz na kilka, nawet kilkanaście lat, więc lepiej zapłacić więcej w sklepie niż potem dopłacać do comiesięcznych rachunków.

Niebezpieczny tryb stand-by

Pozostawianie urządzeń typu monitor czy telewizor w trybie stand-by to bardzo wygodna dla konsumenta funkcja. Jeden przycisk może sprawić, że w przeciągu ułamków sekund będzie ono gotowe do pracy. Niestety, ale nie oznacza to, że pozostaje ono bezczynne. Do podtrzymania takiego działania pobiera wówczas niemałą ilość energii, stale obciążając licznik. Jest na to prosta recepta, która nie angażuje nadmiernie portfela, a w zasadzie opiera się na zmianie nawyków. Po prostu, w sytuacji, gdy dany sprzęt nie będzie używany przez dłuższy czas, warto wyciągnąć wtyczkę z prądu. W organizacji tego typu przedsięwzięć mogą pomóc listwy elektryczne, które nie tylko powiększają ilość dostępnych gniazdek, ale przy okazji mają włącznik ogólny, odcinający dopływ napięcia do wszystkich wpiętych tam kabli.

Zmień dostawcę prądu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że występują znaczące różnice pomiędzy taryfami poszczególnych firm, zaopatrujących ludność w prąd. Niektóre stawki pozostają stałe, natomiast inne zależą od wewnętrznej polityki dostawcy. Świetną ofertę, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców ma firma GKPGE (ceny prądu w GKPGE). Oprócz najlepszych cen na rynku klient ma do dyspozycji fachowców z branży, w przypadku ewentualnej awarii. Niemniej, sama niższa taryfa nie wpłynie na zmianę codziennych nawyków. Oszczędzanie prądu to naprawdę ważna sprawa, chociażby z pobudek ekologicznych. Dbanie o wspólne miejsce do życia – naszą planetę, powinno być priorytetem dla większości ludzi.

Kapiąca woda

Spośród mediów to właśnie woda jest niezbędna do życia. Bez prądu czy gazu można w skrajnych warunkach się obejść, ale chyba nikt nie wyobraża sobie sytuacji, kiedy nie będzie mógł się umyć ani napić. Niestety, ale Polska to kraj ubogi w zasoby wody zdatnej do picia, więc powinna być szczególnie szanowana. Po pierwsze, należy sprawdzić szczelność wszystkich instalacji, a w szczególności kranów. Kilka kropel na minutę to już ogromne ilości w skali dnia, miesiąca czy roku. Warto zakręcać stały strumień podczas wykonywania takich czynności jak mycie zębów, rąk, golenie lub nakładanie kosmetyków na ciało pod prysznicem. Dla uzyskania lepszego strumienia wody z kranu opłaca się kupić i zamontować perlator, który napowietrza go, sprawiając, że pozostaje on tak samo obfity. W ogrodzie ogromną oszczędność w skali roku da system automatycznego zraszania i nawadniania. Sterownik komputerowy sprawi, że będzie on działał tylko przez określoną ilość czasu i skutecznie podleje wszystkie rośliny.

Jak oszczędzać gaz?

W większości domostw używa się go tylko do gotowania i podgrzewania wody. Warto więc stosować się do zasad ekonomicznego przyrządzania potraw, czyli przykrywania naczyń na kuchence i ogrzewania tylko niezbędnej ilości wody. Przy ogrzewaniu gazowym, montowanym w nowoczesnych domach, należy przestrzegać zasad jak w przypadku podobnych instalacji. Najlepiej jest zacząć od uszczelnienia okien i ustawienia stałej temperatury panującej w domu. Częste zmiany w tym zakresie sprawiają, że urządzenie niepotrzebnie marnuje sporą ilość gazu.