Zakup samochodu oznacza konieczność spełnienia kilku obowiązków, które wymagane są przez prawo. Dotyczą one przede wszystkim kwestii związanych z rejestracją pojazdu, czyli formalności załatwianych w wydziałach komunikacji. Warto pamiętać o wizycie w urzędzie, by dopełnić wszystkich obowiązków. Poza tym koniecznie trzeba podjąć decyzję w sprawie ubezpieczenia. OC może być kontynuowane, ale można też wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzedniego właściciela i podpisać nową.
Ważne zarejestrowanie samochodu
Podpisanie umowy w sprawie zakupu auta to oczywiście ważny punkt, ale na nim nie kończą się formalności związane z przesiadką do innego pojazdu. Samochód należy zarejestrować na właściciela, a w przypadku używanego modelu konieczne jest przerejestrowanie. Wizyta w urzędzie czeka zatem w zasadzie każdego kierowcę, który nabywa nowe cztery kółka. W przypadku wizyty w wydziale komunikacji należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, karty pojazdu, umowy kupna czy dowodu rejestracyjnego. Wszystkie te dokumenty są potrzebne urzędnikowi do dokonania rejestracji. Podczas wizyty otrzymuje się na przykład nowe tablice rejestracyjne, które stają się jedną z form identyfikacji konkretnego pojazdu. Dla każdego powiatu charakterystyczne są tablice o określonych oznaczeniach literowych. To jednak się zmienia i już wkrótce auta nie trzeba będzie przypisywać do konkretnej lokalizacji właśnie w ten sposób.
Tablice rejestracyjne – po zakupie nie trzeba ich zmieniać
Zgodnie z nowymi przepisami po nabyciu używanego pojazdu należy go przerejestrować, jednak bez konieczności zmiany tablic rejestracyjnych. Do tej pory był to obowiązek, chyba że nowy właściciel auta zamieszkiwał w tym samym powiecie co poprzedni. Teraz nie ma znaczenia, na jakim terenie zarejestrowany będzie samochód. Nawet w przypadku innego powiatu nowe tablice rejestracyjne nie są konieczne. Bez wątpienia oznacza to mniej formalności do załatwienia, ale też niższe koszty, jakie musi ponieść nowy właściciel. Prawie sto złotych udaje się bowiem zaoszczędzić właśnie na tym elementem i na naklejce. Oczywiście jeżeli kierowca chce zmienić tak zwane blachy, to ma taką możliwość, pamiętając jednak o konieczności dokonania odpowiednich opłat.